Ładowarka do ogniw 18650 za 35zł

Bawiąc się elektroniką nie sposób nie znać ogniw 18650. Są one stosowane w bateriach laptopowych ale również w głośnikach bluetooth oraz innych urządzeniach. Tworząc coś swojego najczęściej sięgam po ten rodzaj zasilania. Ogniwa te mają spora pojemność i są bardzo powszechne dzięki czemu wiele gotowych rozwiązań współpracuje z tego rodzaju zasilaniem. Postanowiłem więc stworzyć prostą 4 kanałową ładowarkę do ogniw dzięki której bezpiecznie naładuję je nie wydając przy tym dużej ilości pieniędzy. Poniżej znajduje się lista użytych przeze mnie elementów:
4x ładowarka ogniw PCB 16zł
1x koszyk na 4 ogniwa 10zł
1x puszka natynkowa 6zł
1x zasilacz 5V 2A 3zł

Do całości użyłem jeszcze kleju na ciepło, lutownicy, kilku kabelków, opaski termokurczliwe i inne podstawowe przedmioty każdego pasjonaty.
Obudowa która znalazłem jest idealna rozmiarem do stworzonej ładowarki. Do wszystkich 4 płytek przylutowałem kabelki zasilające je a następnie połączyłem z zasilaczem. Każdy koszyczek na baterie połączyłem z osobną płytką zasilającą dzięki czemu każde ładowane ogniwo ma swoją niezależną ładowarkę. Po podłączeniu zasilacza do prądu każda płytka zaczyna świecić kolorem niebieskim. Po podłączeniu ogniwa kolor zmienia się na czerwony. Kiedy ogniwo zostanie naładowane kolor znów zmienia się na niebieski. Dzięki temu w łatwy i bezpieczny sposób mogę ładować 4 ogniwa jednocześnie nie martwiąc się o łączenie je w pary i kontrolowanie każdego z osobna. Projekt prosty, niewymagający większych umiejętności manualnych. Otwory przez które wydobywa się światło z diod LED zostało zasłonięte matową folią zdemontowaną z matrycy LCD. Dzięki temu światło jest rozproszone a wnętrze puszki zasłonięte. Jak wiadomo koszt ładowarki można zmniejszyć korzystając z zakupów bezpośrednio z Chin.