Majsterkowanie – od czego zacząć?

Od czego zacząć swoją przygodę z majsterkowaniem? Przede wszystkim od wiedzy. Odkąd pamiętam interesowałem się elektroniką i w tym temacie mogę się nieco wypowiedzieć. Nawet z najlepszym sprzętem nie zajdziesz daleko jeśli nie lubisz tego co robisz. W internecie pełno jest tutoriali jak wykonać samemu proste urządzenia jednak przede wszystkim musisz to lubić. Wiedza przychodzi z czasem. Elektronika to bardzo obszerny temat i nie sposób napisać o wszystkim. Wypisze więc rzeczy bez których nie wyobrażam sobie początku przygody. Wybrałem PROSTE i przede wszystkim tanie urządzenia które przy okazji nie będą powodowały frustracji podczas użytkowania:

  1. Lutownica kolbowa z akcesoriami – tania i niezawodna. Przylutowałem nią niejeden element. Niestety lutownica tego typu nie nadaje się do precyzyjnej pracy ale na start jest idealna. W zestawie znajdują się cyna, kalafonia, odsysacz itp.
  2. Pistolet do kleju – Klej na gorąco jest tak samo ważny jak superglue. Dzięki niemu możemy szybko zamontować elementy tak aby je unieruchomić lub naprawić drobne uszkodzenia.
  3. Zestaw wkrętaków – zwykłe śrubokręty są obowiązkowe dla każdego majsterkowicza. Te mają dobry stosunek ceny do jakości oraz są izolowane dzięki czemu nadają się do zabaw z prądem.
  4. Wkrętaki precyzyjne – oprócz zwykłych wkrętaków warto zaopatrzyć się w te z nietypowymi końcówkami. Producenci sprzętu często uprzykrzają nam życie stosując śrubki z dziwnymi końcówkami. Z pomocą przychodzi zestaw który zawiera wszystkie najpopularniejsze końcówki.
  5. Zestaw narzędzi – zestaw narzędzi które przydadzą się każdemu nie tylko w elektronice. Młotek, szczypce czy małą piłę powinien mieć każdy w domu. Ten zestaw nie jest markowym sprzętem ale pozwoli wykonywać proste czynności w domu. Jeśli planujesz zbudować nim altankę na działce to raczej wybierz coś innego.
  6. Wiertła łopatkowe, zwykłe, otwornice – mogą nie przydać się za często ale bardzo ułatwiają pracę. Ile razy wkurzałem się bo nie mogłem wywiercić odpowiednio dużej dziury pod włącznik kołyskowy lub mały głośnik. Wtedy zaczyna się kombinowanie a estetyka pracy często nie jest już taka sama.
  7. Miernik – multimetr cyfrowy to podstawowe narzędzie podczas majsterkowania przy elektronice. Must have zaraz obok lutownicy i wkrętaków.

To by było na tyle. Pamiętaj, że są to wg mnie podstawowe narzędzia które ułatwią Ci przygodę z elektroniką. Temat jest nieskończenie głęboki jeśli zaczniemy się w niego zagłębiać. Z biegiem czasu możesz zacząć potrzebować testera komponentów elektronicznych czy stacji lutowniczej z Hot air ale mierz siły nad zamiary. Dzięki temu sam zdecydujesz co jest Ci niezbędne i będziesz stopniowo rozwijał pasję majsterkowania.