Wsiąść do pociągu Europa – gra planszowa dla całej rodziny

O ile się nie mylę, jest to druga gra, która zagościła w naszym domu. Dostaliśmy ją na pierwszą rocznicę ślubu. Po kilku rozgrywkach byliśmy pewni, że nie skończy się na posiadaniu jednej czy dwóch gier planszowych. Zakupy czas zacząć.

Wsiąść do pociągu to bardzo przyjemna gra dla ludzi w różnym wieku. Bardzo często zaprzęgamy do gry nie tylko znajomych, ale również rodziców. Za każdym razem gra się wspaniale. Prostota zasad sprawia, że gra jest przystępna naprawdę dla każdego.

Głównym celem gry jest zbudowanie z plastikowych wagoników trasy łączącej dwa odległe od siebie miasta w europie. Po drodze wykonujemy krótsze trasy, które zapewnią nam na koniec gry dodatkowe punkty.

W Polsce gra została wydana przez wydawnictwo REBEL . Wydanie sprawia wrażenie solidnego. Mnogość kolorowych wagoników, kart, solidna plansza, proste zasady i przystępna cena. Czego chcieć więcej? Nic tylko kupić i grać ?

Jeśli jesteście początkującymi graczami, którzy stawiają pierwsze kroki i boicie się tak „złożonej” gry, to spieszę z wyjaśnieniami: Naprawdę nie ma się czego bać, nie taki diabeł straszny. Gra nie należy do zaawansowanych, a nie znam osoby, która negatywnie wypowiedziałaby się na jej temat. Jeżeli szukacie czegoś dla siebie lub czegoś na prezent, możecie kupować w ciemno. No chyba, że obdarowywana osoba posiada już ten tytuł, co jest mocno prawdopodobne, bo na świecie przez pierwsze 4 lata od premiery sprzedało się już ponad 750 000 kopii. Od czasu premiery minęło już 16 lat, więc liczba ta jest na pewno o wiele większa.

Podsumowanie i ocena

Aktualną pozycję w moim osobistym rankingu gier planszowych znajdziecie, klikając TUTAJ.

Instrukcja napisana jest dobrze. Nie ma tu zbyt wiele zasad, więc jednorazowe przeczytanie instrukcji ze zrozumieniem pozwoli na przyjemną rozgrywkę.

Wykonanie elementów jest na wysokim poziomie. Znajdujemy w pudełku zapasowe wagoniki z plastiku, a karty wydrukowane są na przyjemnym papierze. Po wielu rozgrywkach gra nadal wygląda jak nowa.

Cena gry w momencie publikacji to ok 130zł. Biorąc pod uwagę ilość elementów, jest to cena niewygórowana. Gdyby kosztowała ok 110zł, otrzymałaby najwyższą notę.

Przyjemność z grania określam jako gracz znający kilkaset tytułów. Gra się przyjemnie, ale przyjemność mocno uzależniona jest od ilości graczy.

Interakcja z innymi graczami słaba. Polega wyłącznie na zajmowaniu komuś toru, do którego ten dąży. Nie ma możliwości wymian, licytacji czy wspólnego dążenia do celu.

Regrywalność. Gra za każdym razem oferuje inne doświadczenia. Trasy do ukończenia gry są losowane spośród dość małej puli. Z biegiem czasu pula zaczyna się powtarzać i konieczne jest kupno rozszerzenia z inną mapą/trasami. Rozszerzeń jest na szczęście sporo. Na pierwsze 20-30 rozgrywek podstawka wystarczy.

Przejrzystość zasad85/100
Wykonanie85/100
Cena/opłacalność80/100
Przyjemność z grania80/100
Interakcja z innymi graczami50/100
Regrywalność70/100
Ocena ogólna75/100