Dyski SSD – czy warto inwestować w nowe technologie?

Jako zawodowy serwisant sprzętu komputerowego często słyszę pytanie: „opłaca mi się jeszcze inwestować w ten komputer?” Odpowiadam zawsze tak samo, niezależnie od tego ile lat ma komputer. Zapewniam klienta, że inwestycja w nowy dysk SSD da nowe życie komputerowi nawet w przypadku kilkuletniego sprzętu.

Ceny i wielkości dysków SSD

W przypadku wielu laptopów musimy zadać sobie bardzo ważne pytanie. Ile tak naprawdę potrzebujemy miejsca na dysku? W większości, laptopy są wykorzystywane do przeglądania internetu i prostych prac domowych. W takim przypadku wystarczy inwestycja 90zł w dysk o pojemności 120GB. W przypadku tak małego dysku zawsze polecam dołożyć kilkadziesiąt zł. i zamontować dysk 2x większy. Niewielka różnica cenowa sprawia, że dyski 240-256GB są najczesciej wybieranymi dyskami w laptopach. Czasy gromadzenia na dysku wszystkiego co się da już dawno minęły. W dobie szybkiego internetu i tanich serwisów strimingowych nie mamy już potrzeby trzymania plików na potem. W przypadku komputerów stacjonarnych sytuacja wygląda nieco inaczej. Komputery stacjonarne które sprzedaje podzieliłbym w głównej mierze na dwa rodzaje:

  1. Zapalenia gracze którzy mocno obciążają komputer. Tutaj mam dwie podkategorie.
    – „inwestycja na lata” – Składając komputer nie zrobi im różnicy kilkaset zł w tą czy w tą stronę. W tym przypadku stosuję wyższej jakości komponenty, dobrej jakości obudowę oraz dwa dyski SSD. Pierwszy 256GB na system i programy oraz drugi 512GB-1TB na gry w zależności od preferencji klienta.
    – „Oby było tanio – syn i tak gra tylko w jedną grę” – Tutaj zaczyna się konflikt. Konflikt młodego gracza z portfelem jego rodziców. Aby znaleźć złoty środek proponuję najczęściej jeden dysk SSD o pojemności 512GB.
  2. Firmy wykorzystujące komputery do Excela i programów podobnego typu. – Najczęściej firmy korzystają z serwera do przechowywania plików a komputery są wyłącznie stacjami roboczymi. Najczęściej stosuję tu dyski SSD 240GB. Daje to spory zapas wolnego miejsca a nie podnosi ceny jednostki.

Jaki dysk SSD wybrać? SATA czy PCI-e?

Musimy zacząć od tego, że najczęściej stosowane dyski występują w dwóch rodzajach:

  1. SATA 2,5„ – to najpopularniejszy rozmiar dysku pasujący niemal wszędzie. Ceny dysków są niskie a szybkości odczytu i zapisu w okolicy 500/500.
  2. M.2 – montowane bezpośrednio w płytę główną komputera. Tutaj występują dwa rodzaje takich dysków:
    – kontrolowane przez SATA – osiągają średnio prędkości zbliżone do 500/500
    – kontrolowane przez PCI-e – osiągają średnio prędkości zbliżone do 1800/1100

Z racji łatwości instalacji, gdzie tylko mogę stosuje dyski pod złącze m.2. Jeśli chodzi o SATA czy PCI-e to oczywiście zależy to od sprzętu w jakim montujemy. Należy zapoznać się ze specyfikacją techniczną płyty głównej i zastosować odpowiedni dysk.

Szybkości dysków HDD, SSD, PCI-e

Pozwoliłem sobie zrobić niezależny test szybkości dysków starego typu oraz nowego SSD oraz PCI-e. Jako platformę testową wykorzystałem komputer składający się z: AMD Ryzen 5 5600x, RTX 3050, 16GB ram. Zamontowałem w nim 3 wyżej wymienione dyski i zmierzyłem realny czas jaki upływał na prostych czynnościach.

włączanie komputera:
HDD – 56s
SSD – 12s
PCI-e – 9s

Ładowanie gry Ghost Recon
HDD – 49s
SSD – 13s
PCI-e – 11s

Instalacja sterowników od karty graficznej:
HDD – 4 min 55s
SSD – 3 min 15s
PCI-e – 2 min 33s

Jak widać różnica między HDD a SSD jest ogromna, natomiast między SSD a PCI-e nie aż tak duża. Spodziewałem się większych różnic biorąc pod uwagę prędkość dysku SATA a PCI-e. Tak czy inaczej widać gołym okiem jak bardzo wolny staje się dysk starego typu. Zachęcam każdego do inwestycji w dysk SSD. Nie ważne czy wybierzecie dysk z wyższej półki czy tani markowy dysk, spowoduje on diametralne ożywienie komputera.