Pamięć RAM – na co zwrócić uwagę?
Pamięć ram odpowiada w komputerze za podstawowe czynności i warto wiedzieć o niej nieco więcej. Wszystkie oznaczenia z którymi się spotykasz mogą nic nie mówić ale postaram się wytłumaczyć na co najbardziej zwrócić uwagę.
Rodzaj pamięci:
SODIMM – jest to pamięć laptopowa, krótka i niepasująca do komputerów stacjonarnych
DIMM – pamięć do komputerów stacjonarnych
DDR3 – jego początki sięgają 1999 roku ale używany do dziś w starszych konstrukcjach
DDR4 – stosowany w komputerach od 2014 roku
DDR5 – nowa technologia która premierę miała na początku 2022 roku.
Taktowanie pamięci:
W zależności od rodzaju pamięci który posiadamy istnieje jeszcze jej taktowanie. Dla najpopularniejszych kości DDR4 występują taktowania z przedziału 1600MHz do nawet 5100MHz. W dużym uproszczeniu – im większe taktowanie tym z reguły lepiej. Wyższe taktowanie przekłada się na to, że procesor szybciej jest w stanie wykonać polecenia.
Opóźnienia:
Opóźnienia pamięci RAM najczęściej podawane są w parametrze CL czyli Cas Latency. Im mniejsze opóźnienia tym lepiej. Parametr ten określa, ilość cykli zegara magistrali, jakie upłyną od momentu wysłania żądania do momentu przekazania danych, na bufor w kontrolerze pamięci. To skomplikowane – wiem. Warto jednak pamiętać, że najczęściej im wyższe taktowanie, tym dłuższe czasy dostępu do pamięci.
Pojemność:
Pojemność powinna być dobrana do tego czego oczekujemy od komputera. W dzisiejszych czasach uważam, że dla „wujka który przegląda internet” wystarczy 4GB ram. Dla osoby korzystającej na co dzień z prostych czynności na komputerze warto zaopatrzyć się w 8GB ram a dla miłośnika gier minimum 16GB.
Dual channel:
Technologia stosowana w kontrolerach pamięci, do wydajniejszej obsługi pamięci RAM. Polega na podwojeniu przepustowości przesyłu danych pomiędzy kontrolerem pamięci a pamięcią RAM. Technologia dual-channel wymaga umieszczania modułów pamięci parami. Moduły pamięci tworzące parę powinny być takie same pod względem wielkości pamięci. Dopuszczalne jest stosowanie różnych producentów, opóźnień oraz częstotliwości – w takim przypadku płyta główna ustawi częstotliwość pamięci zgodne z częstotliwością najwolniejszej zainstalowanej pamięci RAM).
Ilość slotów w płycie głównej:
Płyty główne posiadają określoną ilość pamięci które można w nich zastosować. W tańszych konstrukcjach najczęściej będą to dwa sloty a w droższych najczęściej cztery. Oznacza to, że kupując do tańszej płyty głównej 2x4GB zyskamy łącznie 8GB pamięci ram dual channel i brak możliwości dołożenia dodatkowej kości.
Przy wyborze pamięci zawsze warto sprawdzić na stronie producenta płyty głównej i procesora jakie pamięci ram są obsługiwane przez nasz sprzęt. Teraz już wiesz jak interpretować oznaczenia na pamięciach i z łatwością dobierzesz kości dostosowane do Twojego komputera.
Przykład oznaczenia pamięci ram:
DIMM DDR4 8GB 3200MHz CL16
Dzięki temu wiemy że:
Rodzaj pamięci DDR4 DIMM
Pojemność 8GB
Taktowanie 3200MHz
Opóźnienia CL16