Rzeczy z lat 90 cz.2

Przedstawię tu rzeczy z lat 90 o których mogłeś/mogłaś nie słyszeć. Kiedyś były na porządku dziennym, dzisiaj budzą sentyment u ludzi wychowanych w tamtych latach. Artykuł będzie zawierał 10 przedmiotów które ja pamiętam z lat 90. Tak jak obiecałem TUTAJ, będą to przedmioty mniej oczywiste o których wielu zapomniało.

  1. Supermarket PLUS
    W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych supermarketów, a każdy z nas ma swój ulubiony. W latach 90 handel głównie odbywał się w małych sklepikach osiedlowych. Tych wielkopowierzchniowych nie było dużo, lecz jednym z popularniejszych był PLUS. W 2007 roku został wchłonięty przez Jeronimo Polska która jest odpowiedzialna za Biedronkę.

    fot. wykop.pl

  2. Family Frost
    To mobilna sieć sprzedażowa lodów i innych mrożonek. O tym, że w family frost można było kupić coś innego niż lody dowiedziałem się pisząc ten artykuł. Wcześniej byłem pewien, że sprzedawali tam wyłącznie mrożone słodkości dla dzieci 😉 Po wielu latach mam nadal w głowie tę melodyjkę.3. Mikser ColaCao
Oj wiele bym oddał za taki mikser. przywodzi mi na myśl zimne wieczory z gorącym kubkiem kakao przy krzyżówce dla dzieci. Nie każdy komu opowiadam o tym mikserze go pamięta, u mnie jednak budzi dużo wspomnień. Jeśli posiadasz taki to bardzo chętnie go odkupię.


4. Lusterko stokrotka
Lusterko które wywodzi się jeszcze z czasów PRL. Jako dziecko urodzone w latach 90 pamiętam, że to lusterko stało u nas przez długie, długie lata. Mimo lekkiego pęknięcia spełniało swoją funkcję a mi jako dziecku dawało niesamowitą zabawę imitując kierownicę od samochodu.

fot. archiwum allegro

5. Jeżyk na długopisy
Ten chyba przetrwał próbę czasu ponieważ jest produkowany do dziś w niezmienionej formie. Nie wiem czy jest tak popularny jak kiedyś ale był to podstawowy organizer na kredki i długopisy w latach 90.

fot: zszywka.pl


6. Radio FM z latarką
Tak jest. Małe radyjko które było nawet dodawane jako gratis do „Marsjanek”. Te radyjka były tak samo popularne na targowiskach jak dyskietki na pegzusa. Słuchawki miały tak cienkie kabelki, że po chwili używania jedna słuchawka przestawała grać. Oczywiście była to zaawansowana technologia więc przycisk od latarki jak sensor siły nacisku. Im mocniej naciśniesz – tym mocniej zaświeci biała diodka z przodu.

fot. alibaba.com

7. Mrugające naklejki na telefon
Dzięki prostej naklejce która często była dołączana do gazety Bravo albo Popcorn łatwo było przewidzieć przyszłość. Mrugała ona zawsze wtedy gdy ktoś do nas dzwonił ALE zawsze to naklejka zaczynała mrugać jako pierwsza, a dopiero potem rozbrzmiewał dźwięk polifonicznego dzwonka w telefonie.

źródło: reddit.com

8. Kapsle od Tymbarka
Kapsle od Tymbarka do dziś mają śmieszne teksty które niemal zawsze pasują do sytuacji w jakiej je czytasz. Kiedyś jednak ich miejscem docelowym nie był śmietnik lecz piórnik. Większość sklepików szkolnych oferowała głównie Tymbarki właśnie ze względu na popularność kolekcjonerską. Wystarczyło przypiąć takich kilka do piórnika i wyglądał on wtedy zupełnie tak jak każdy inny piórnik.

fot.sprzedajemy.pl

9. Przygarnij kropka
Przygarnij kropka to akcja promocyjna TVN’u dzięki której zyskali oni bardzo dużą oglądalność. Cała akcja polegała na tym aby zdobyć swojego „kropka” i nakleić go w odpowiednie miejsce na ekranie telewizora. Dzięki temu kropek miał się odpowiednio naświetlić, co z kolei dawało szansę na wygraną w losowaniu. Naświetlonego kropka należało odesłać pod wskazany adres aby wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Swoją naklejkę można było dostać zakupując premiowane produkty na stacjach Shell, sklepach KODAKa oraz salonach IDEA.

fot. facebook.pl/tvnpl

10. Kompozytor dzwonków Nokia
Telefony Nokia posiadały w swoich funkcjach wiele przydatnych gadżetów które umilały używanie telefonu. Pośród kultowych gier Snake itp. popularne było również tworzenie własnych dzwonków na telefon. Znając odpowiednie nuty można było stworzyć swój własny dzwonek mono który brzmiał niemal jak oryginalny utwór. Popularne było przepisywanie dzwonków od znajomych. Niestety pamięć telefonu nie pozwalała na zapisanie zbyt wielu dzwonków jednocześnie i często trzeba było wybierać między swoimi ulubionymi melodiami.

fot. demotywatory.pl