Rzeczy z lat 90 cz.1

Przedstawię tu rzeczy z lat 90 o których mogłeś/mogłaś nie słyszeć. Kiedyś były na porządku dziennym, dzisiaj budzą sentyment u ludzi wychowanych w tamtych latach. Artykuł będzie zawierał 10 przedmiotów które ja pamiętam z lat 90. Będą to przedmioty oczywiste o których raczej nikt nie zapomniał. W Kolejnym artykule przybliżę rzeczy nieco mniej oczywiste.

 1. Kasety VHS – jakość obrazu/ dźwięku pozostawiała wiele do życzenia ale nikomu to nie przeszkadzało. Wypożyczalnie kaset VHS pobierały opłatę jeśli oddawało się NIEPRZEWINIĘTY film. Do dziś posiadam na pamiątkę kilka bajek oraz pierwsze części Harrego Pottera na VHS.


 2. Kasety magnetofonowe – nie odkryję ameryki jeśli napiszę, że oferowały najgorszą jakość dźwięku ale nie były wtedy jeszcze znane nagrania cyfrowe w wysokiej jakości. Audycje radiowe nadawały specjalne programy które były wyliczone tak aby nagrać na kasecie. Przez ten czas prezenter nie odzywał się aby każdy mógł sobie nagrać radiowe hity na kasetę. Pamiętajcie, że ołówek to największy przyjaciel każdego melomana. To idealne narzędzie do przewijania taśmy.


 3. Tamagotchi – czyli mokry sen każdego dzieciaka. To elektroniczny zwierzak którym trzeba było się opiekować. Na polskim rynku dostępne były niemal wyłącznie podróbki ale to również nikomu nie przeszkadzało.

  fot. Tomasz Sienicki/Creative Commons Attribution-Share Alik

 4. Brick Game – zostańmy chwilę przy grach przenośnych. Ta zaawansowana konsola oferowała wiele unikalnych gier opartych na poruszaniu garścią pikseli po ekranie. Wciągało jak diabli. Szczególnie tetris i wyścigi.

  fot. Facebook.com/Wesołe 90te

 5. Złote myśli – ile ja bym oddał żeby poczytać swoje złote myśli z podstawówki. Na pierwszej stronie znajdowały się pytania na które każdy odpowiadał. Swoje odpowiedzi często zaginał tak żeby były odpowiednio schowane. To oczywiście nie przeszkadzało w tym aby przeczytał je każdy kto wszedł w posiadanie zeszytu. Ostatni punkt to musowo „Zostaw coś po sobie”. Czasem była to jednogroszówka, czasem obrazek lub wierszyk a czasem coś bardziej osobistego.

  fot. https://www.e-kolorowanki.eu/symbole-lat-90-tych/

 6. Karteczki do segregatora – nie wiem czy producenci karteczek przewidzieli to, że dzieci zaczną je kolekcjonować i wymieniać się ze sobą. Wydaje mi się, że były stworzone jako kolorowe kartki do notatnika a dopiero życie zweryfikowało, że to idealny materiał do kolekcjonowania. Minus był jeden: karteczki zawsze kupowało się w paczkach np. po 20szt. To dawało Ci 20 takich samych karteczek które trzeba było z kimś wymienić. Sprytniejsi właściciele sklepów papierniczych sprzedawali pojedyncze sztuki za wyższą cenę.

  fot. www.e-kolorowanki.eu/symbole-lat-90-tych/

 7. Gumy kulki – kolorowe i pożądane. Ich cena: zaledwie 10gr/szt. Smak który ulatniał się po 10 sekundach żucia został w mojej głowy do dzisiaj.

  fot. www.kuri.com.pl


 8. Książka telefoniczna – w dzisiejszych czasach niewyobrażalne ale kiedyś na porządku dziennym. Znajdował się tu spis numerów telefonów oraz imię, nazwisko i adres jego właściciela. W czasach RODO niepojęte – wiem. Kiedyś jednak całkowicie normalne.


 9. Pokemon Tazo – niestety lata temu pozbyłem się swojej kolekcji kart z chipsów. Dziś jednak staram się ją odbudować i wyszukuję na aukcjach internetowych różnych kart. Opisze je wszystkie w osobnym artykule. Tu jednak skupmy się na Pokemonach. Właścicielka sklepu wkurzała się zawsze kiedy macaliśmy chipsy wyszukując kapsli. Kiedy wprowadzili te metalowe z pomocą przychodził magnes 😉 Pierwsze pokemon tazo to ikona lat 90. Pikachu, Squirtle, Charmander i Bulbasaur to pokemony które kojarzy chyba każdy 😉

  fot. collections.pl

 10. Pegasus – a raczej podróbka podróbki jaką był Ending man terminator s-500. To chyba najbardziej rozpowszechniona podróbka pegasusa w Polsce. Konsola królowała na targowiskach miejskich. Stragany były wypchane dyskietkami które można było kupić lub wymienić za dodatkową opłatą. Jeśli coś nie działało to wystarczyło dmuchnąć w dyskietkę i wszystko było ok.

  fot. img.sadistic.pl