Przyprawy w kuchni – przewaga dużych opakowań

Pisałem już o tym, że jedną z moich pasji jest gotowanie. Podczas przyrządzania potraw, nawet z najlepszych składników najważniejszym elementem są przyprawy. To właśnie one nadają charakteru i końcowego smaku potrawy. Kiedy eksperymentowałem z przetworami na zimę, zrobiłem kilka słoików curry. Ogórki okazały się strzałem w dziesiątkę, ponieważ smakowały każdemu. Bardzo szybko okazało się, że przetwory na zimę skończyły się, zanim zaczęła się jesień. Powtórzyłem więc sprawdzony przepis, by po kilku dniach leżakowania odkryć, że ogórki nie smakują tak samo. Były mdłe i zrobione w ten sposób słoiki leżą w piwnicy już od roku. Nikt nie ma na nie ochoty. Co spowodowało tę różnicę w smaku? Jedyne co użyłem innego to curry (które uwielbiam).

Kiedy przeszedłem na KETO, jedną z moich ulubionych zup stała się zupa tajska z mleczka kokosowego i curry. Jak się spodziewacie, raz wyszła słaba, a raz pyszna. Postanowiłem wtedy, że na bazie mojego ulubionego curry znajdę firmę, której przyprawy najbardziej mi smakują. Zrobiłem to po to, aby w przyszłości nie sparzyć się z innymi przyprawami. Wiem, że curry to mieszanka przypraw, ale nie wyobrażacie sobie jaką różnicę w smaku czuć w każdej z testowanych firm.

Po wielu testach wyłoniłem zwycięzcę. Analizując to, że do niedawna kupowałem małe opakowania przypraw, znanych firm przepłacając za nie kilkukrotnie, teraz zamawiam wszystko w większych opakowaniach. Jaka firma wyszła przed szereg? RIDEX Sp. z o.o, identyfikująca się w internecie jako kopalniasmakow.pl
Z tego co mi wiadomo, jest to bezpośredni producent mieszanek przypraw, ale też importer i podmiot odpowiedzialny za przyprawy jednostkowe. Zaznaczam, że post nie jest sponsorowany, a zawarte w nim informacje są jedynie moimi spostrzeżeniami.

Porządek w przyprawach

Nie zważając na moje umiejętności stolarskie, podjąłem się stworzenia półeczki na przyprawy. Chciałem w końcu mieć wszystko pod ręką. Półkę robiłem pół dnia, a ostateczny efekt surowego drewna bardzo przypadł mi do gustu. Na półkach poustawiałem słoiczki, na które nakleiłem etykiety. Została najbardziej satysfakcjonująca czynność. Napełnianie słoiczków i układanie ich w odpowiedniej kolejności.

Znalazły się tu oczywiście najczęściej używane przyprawy. Mieszanki rzadziej używane, oraz zapas tych popularnych dodatkowo trafiły do dużej drewnianej skrzynki.

Opłacalność przypraw kopalniasmakow.pl

Zdaję sobie sprawę, że firm takich jak Kopalnia Smaków jest więcej. Nie widzę jednak potrzeby na poszukiwania czegoś innego, jeśli z tego jestem bardzo zadowolony. Kalkulując na chłodno ekonomiczne podejście do zakupów, to średnio raz w tygodniu dokupowałem ok. 4-8 małych paczek przypraw. Przyprawy najczęściej kupowałem w Inter Marche ze względu na sporą dostępność i różnorodność. Przeliczając ceny marketowe, a te na kopalniasmakow.pl:

  • pieprz czarny mała paczka 20g – 1,49zł Cena za 1kg – 74,50zł
    pieprz czarny kopalnia smaków 200g – 8,90zł Cena za 1kg – 44,5zł
  • curry mała paczka 20g – 1,99zł Cena za 1kg – 99,50zł
    curry kopalnia smaków 200g – 6,90zł Cena za 1kg – 34,5zł
  • majeranek mała paczka 8g – 1,49zł Cena za 1kg – 186,25zł
    majeranek kopalnia smaków 0,3kg – 8,80zł Cena za 1kg – 29zł

Jaki z tego morał? Nieważne czy wybierzesz sprawdzoną przeze mnie firmę, czy może jakąś inną. Ważne, aby kupować przyprawy w dużych opakowaniach. Spora część kosztów przyprawy to jednostkowe opakowanie, koszty transakcyjne itp.. Wybierając duże paczki, nie tylko dbamy o środowisko, ale też oszczędzamy niemałe pieniądze. Oczywiście nie dajmy się zwariować. Jeśli nie używasz jakiejś przyprawy zbyt często, to nie kupuj 0,5kg worka, bo nie zdążysz jej zużyć. Sam nadal kupuję małe opakowania przypraw takich jak: „przyprawa do burrito” albo „kumin” (ze względu na dużą intensywność), ale już na stałe gości u mnie duża paczka papryki, curry, majeranku, oregano, bazylii, pieprzu, czosnku, liścia laurowego czy ziela angielskiego. Przyprawy łatwo znajdziecie na ALLEGRO, a skompletowanie koszyka za 45zł (minimalna kwota dostawy smart) okaże się nie lada wyzwaniem, bo przyprawy kosztują często po kilka zł.

Spróbujcie, bo warto!