Gamingowy komputer za 3000zł

W tym tekście postaram się pomóc w doborze części przy budżetowym komputerze do grania. Piszę to 02.2024, więc w zależności od tego kiedy czytasz ten tekst, artykuł może być już nieaktualny.

Części bazowe komputera

Z czego właściwie składa się komputer? Zakładam, że kupując komputer, masz na myśli samą skrzynkę bez monitora, myszki itd. Komputer stacjonarny składa się z:

Obudowa

Obudowa to element komputera, który pełni rolę nie tylko wizualną, ale też wpływa na temperaturę całego zestawu. Warto skupić się tutaj na przewiewnej obudowie, która pomieści wszystkie elementy bez niepotrzebnego upychania. Ostatnio przy niewielkich budżetach stosuję obudowę Logic Aramis. Wydaje mi się, że jest to idealny kompromis między tanim, a dobrym sprzętem. Owszem, obudowa nie jest zbyt duża, a do tego dość cienka, ale wszystkie jej elementy są dobrze przemyślane, a komputer składa się przyjemnie i szybko. W zestawie są 3 wentylatory ARGB, świecące różnymi kolorami oraz zestaw śrubek do montażu.

Zasilacz

Zasilacz to element, na którym nie warto oszczędzać. Wybrałem model, który jest stanowczo za mocny, ale dzięki temu będzie się mniej nagrzewał, a zapas mocy wystarczy na ewentualną rozbudowę komputera. 600 Watowy Endorfy Vero L5 ma certyfikat Bronze plus 80 oraz wszystkie potrzebne do podłączenia kable. Przy niskim obciążeniu charakteryzuje się cichą i wydajną pracą. Warto więc wziąć mocniejszy zasilacz i nie generować niepotrzebnego hałasu.

Płyta główna

Płyta główna jest to element, do którego wszystko będzie podłączone. Płyty różnią się ilością złącz, ale też wielkością czy zastosowanym chipsetem. Wybierając płytę główną, w pierwszej kolejności musimy upewnić się, że obsługuje ona typ procesora, który wybraliśmy. Następnie czy zmieści się fizycznie do obudowy oraz, czy posiada wszystkie potrzebne nam złącza. Przy okrojonym budżecie postawiłem na Asus PRIME B660M-K D4. To mała płyta główna, idealnie nadająca się do tego komputera. Po złożeniu nadal będziemy mieli możliwość rozszerzenia komputera o dodatkową pamięć RAM, czy kolejny dysk NvME m.2. Chipset płyty nie należy do najnowszych, ale bez problemu obsłuży i3-12100F.

Procesor

Jak zdążyłem już wspomnieć wcześniej padło na Intel i3-12100f. Procesor 12 generacji, który swoimi osiągami przewyższa kilkuletnie procesory z wyższej półki. W grach powinien poradzić sobie bez problemu nawet przy większych tytułach. Sam procesor został wydany w pierwszym kwartale 2022 roku. Nie należy więc do najnowszych konstrukcji, ale technicznie niczego mu nie brakuje. W zestawie przychodzi nam procesor oraz fabryczne chłodzenie, które radzi sobie świetnie ze zbiciem temperatur. Jeśli chcesz postawić na większy komfort akustyczny niezbędna będzie jednak wymiana chłodzenia na np. takie.

Pamięć RAM

Wybierając pamięć ram, kierowałem się głównie ceną. Wybrałem 16GB w jednej kości, dzięki czemu w łatwy sposób będziemy mogli dołożyć kolejne 16GB. Goodram to bardzo popularny producent pamięci RAM. Taktowanie 3200MHz nie należy do najwyższych, ale za to przy budżetowym komputerze sprawdzi się idealnie.

SSD

Dysk twardy to dawne określenie pamięci komputera. Odnosiło się ono do starych talerzowych dysków, które miały sporo elementów mechanicznych. Te zostały jednak wyparte przez dyski SSD podobnej wielkości. Potem ktoś genialny wpadł na pomysł, aby dyski wpinać bezpośrednio w płytę główną. Producenci płyt zaczęli używać standardu m.2, dając furtkę producentom pamięci. Dzięki obsłudze dysków przez szynę pci-e, a nie kontrolera sata znacząco przyspieszono „dyski twarde”. Dawne dyski generowały prędkość ok 150MB/s. Późniejsze SSD generowały prędkość 550MB/s. Aktualnie wiele modeli działa z prędkością ok 8000MB/s. W budżetowym sprzęcie postawiłem na kompromis między wielkością pamięci a jej szybkością. 1TB z prędkością ok 2000MB/s będzie idealnym wyborem. MSI Spatium M371 to niedroga pamięć pozwalająca na szybkie ładowanie gier. Przypominam, że płyta główna posiada jeszcze jedno wolne złącze m.2, które tylko czeka na kolejny dysk.

Karta graficzna

Karta graficzna wydaje się najistotniejszym elementem komputera do gier. Rzeczywiście jest ona ważna, ponieważ to ona odpowiada za wszystkie obliczenia związane z nałożeniem grafiki 3D. Warto więc postawić na coś, co pozwoli nam odpalić każdą dostępną na rynku grę. Bez zastanowienia postawiłem na model MSI GeForce RTX 3060 VENTUS. Aktualna cena karty jest powalająca, biorąc uwagę na to co oferuje w zamian.

Podsumowanie

Składanie komputera to klocki lego dla dorosłych. Jeśli będziemy postępować zgodnie z instrukcjami dołączonymi do sprzętu, to nic złego nie powinno się stać. Możecie też zlecić budowę takiego komputera fachowcom. W każdym większym mieście znajduje się serwis komputerowy, który poradzi sobie ze złożeniem takiej konstrukcji. Aktualnie cena złożenia takiego komputera to koszt ok. 120-200zł. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne złożenie, to rób wszystko pomału i dokładnie. Cały komputer wyszedł nas 3007zł (ceny na 30.01.2024), a linki do wszystkich podzespołów znajdziecie poniżej:

Jak radzi sobie w grach?

Budując komputer do gier, to co nas najbardziej interesuje to jak będą chodziły na nim gry? Oto przykładowe produkcje oraz ustawienia graficzne i ilość wyświetlanych klatek.

  • Forza Hrizon 5, 1080p, ULTRA ~85FPS
  • Cyberpunk 2077, 1080p ULTRA DLSS off ~65FPS
  • COD Warzone, 1080p ULTRA ~75FPS
  • Red Dead Redemption 2, 1080p ULTRA ~75FPS
  • Far Cry 6, 1080p ULTRA ~75FPS
  • GTA V, 1080p Very High ~150FPS
  • Elden Ring, 1080p Max ~60FPS
  • PUBG, 1080p ULTRA ~125FPS
  • Fortnite, 1080p EPIC ~100FPS

Artykuł nie jest sponsorowany przez żadną firmę. Linki do produktów zawierają reflinki, dzięki którym autor tekstu może czerpać dodatkowe korzyści finansowe.